Teepee

12.06.29 023

Hlavním produktem, na který se specializujeme a který pro Vás dodáváme jsou teepee (někdy uváděné jako tee-pee nebo týpí). Teepee je velký stan kuželovitého tvaru, který původně používali indiáni. Je charakteristický tím, že uvnitř stanu lze rozdělat oheň a kouř odchází ze stanu ven mezerou mezi chlopněmi. Teepee je pro svou jednoduchost a praktičnost velmi oblíbené nejen mezi táborníky po celém světě. Tepee nacházi široké uplatnění na dětských táborech, ale i v mateřských školách, dětských centrech, kempech nebo penzionech, ale i na zahradách běžných osob.

Teepee od nás jsou léty prověřené a na jejich vysokou kvalitu se můžete spolehnout – ne náhodou se s našimi teepee můžete potkat doslova v každém koutu naší vlasti.

Bližší popis našich teepee i jejich ceník najdete níže na této straně. Pro nezávaznou poptávku nebo objednávku teepee využijte tlačítko OBJEDNAT na této stránce nebo se přepněte na OBJEDNÁVKY v horním menu.

Objednat

Naše nabídka TEEPEE

Střihy plachet

 • Indiánské teepee v provedení Seton má střed kružnice opsané ve středu plachty. Celé teepee je tedy středově souměrné. Protože poloměr kružnice opsané se přibližně shoduje s průměrem postaveného stanu, je většinou uváděn jako „velikost“ teepee.
 • Indiánské teepee v provedení Dakota zhruba odpovídá tvarům stanů dakotských kmenů. Střed kružnice opsané není umístěn ve středu plachty, ale mimo ni, asi v úrovni rohů kouřových chlopní. Výsledné teepee je pak „sražené dozadu“.
 • Náš tip!
  Tyto rozdíly ve tvaru nemají žádný větší praktický význam. Vhodnější je ale spíše typ teepeeí Seton, neboť se lépe staví (má souměrnou kostru), je podle nás i hezčí na pohled a rovněž má při stejném poloměru plachty asi o 30cm větší vnitřní prostor. Naproti tomu v teepee v provedení Dakota není středový otvor přímo nad ohništěm.
  Při táboření není vhodné postavit na jedné ploše stany v obou provedeních vedle sebe. Teepee v provedení Dakota totiž vedle teepee v provedení Seton vypadá jako kdyby se stan nepovedlo dobře postavit.

Materiál plachty

 • Stanovka 320 g/m2 – složení 100% bavlna, vodoodpudivá a fungicidní úprava, plně dostačující pro běžné použití (letní tábory, sezonní využití)
 • Stanovka 440 g/m2 – složení bavlna/polyester, vodoodpudivá a fungicidní úprava, vhodná pro náročné dlouhodobé užívání (zimní táboření, celoročně postavená teepee)

Velikost stanu

Poslední, co si musíme vhodně zvolit je velikost teepee. Ta se pohybuje od malých teepee pro děti (velikost 2,8m) až po velká sněmovní teepee (velikost 7,7 m)Velikost teepee v metrech odpovídá výšce bočnice teepee. Protože je teepee střihově rovnostranný trojúhelník, platí tedy zároveň, že velikost odpovídá i průměru půdorysu (ve skutečnosti bude průměr nepatrně menší kvůli překrytí u zapínání).Využitelná podlahová plocha teepee začíná přibližně 30cm od okraje stanu. Blíže ke kraji (k plachtě) je již prostor velmi nízký a lze ho použít snad jen pro odložení drobných věcí.

Zároveň také menší velikosti teepee nejsou vhodné pro rozdělávání ohně, k tomu doporučujeme velikost teepee alespoň 5,6m.

Stavební prvky

Tipy a odpovědi k TEEPEE

Na základě vašich dotazů jsme si připravili několik tipů pro stavbu a údržbu stanů. Pokud ani zde nenaleznete odpověď na svou otázku, kontaktujte nás přes připravený kontaktní formulář.

Kde postavit teepee?

Vhodné místo pro stavbu teepee by mělo být rovné, suché a slunečné. Protože uprostřed teepee budete mít ohniště, není vhodná taková louka, na níž by se vám za deště do vyhloubeného ohniště prosákla voda. Kvůli manipulaci potřebujete i trochu místa kolem teepee, proto je nestavte těsně ke stromům, nebo k dalšímu teepee. Výhodou je blízkost pitné vody a dostatek dřeva v okolí.
Vchod teepee umisťujeme buď na východ – toto je spojeno se symbolikou východu slunce – nebo na jih/jihovýchod – kvůli  převládajícímu severozápadnímu větru v našich končinách, který napomáhá lepšímu tahu a odvodu kouře z teepee. Pomocí chlopní lze sice uspokojivě regulovat tah téměř při všech směrech větru, ale i když oheň nehoří, je stan takto postavený ušetřen náporu větru ode dveří.Stavba teepee je jen otázkou cviku a při troše šikovnosti ho lze postavit ve třech lidech i během jedné hodiny. Ke stavbě potřebujete následující:
 • plachtu
 • dvěře
 • tyče
 • spínací jehlice
 • kolíky
 • provaz
 • sekeru na zatloukání kolíků

Kdy lze rozdělat oheň v teepee ?

Indiánské teepee je konstrukčně tak dokonalé, že uvnitř můžete bez problémů rozdělat oheň a tím výrazně zvýšit požitek z pobytu v teepee a umocnit jeho atmosféru.Ohniště umisťěte kousek vedle středu teepee (pod otvorem mezi chlopněmi). Je dobré ho vyhloubit asi 10-15cm do země a obložit ho kameny. Snížíte tím riziko vzplanutí okolní vyschlé trávy a také zabráníte případnému „rozstřelu“ žhavých uhlíků. Nejlepším palivem je suché tvrdé dřevo, které málo kouří, nepraská a je přitom velmi výhřevné. S pálením klestím musíte být velmi opatrní, velmi rychle vzplane vysokým plamenem, což v uzavřeném prostoru není vhodné.I relativné malý ohýnek dokáže teepee příjemně vyhřát a také dobře osvětlit vnitřek stanu. Po několika hodinách topení lze zbylé žhavé uhlíky a horký popel shrnout na hromádku ve středu ohniště a je zajištěno temperování vnitřku téměř po celou noc. Na ohni lze samozřejmě i vařit v kotlíku nebo opékat buřty atd.

Životnost a péče o plachtu

Otázku týkající se životnosti plachty na teepee nelze jednoduše odpovědět. Faktorů, které mají vliv na výdrž plachty je vícero, v každém případě ale rozhodující vliv má péče o stan.Životnost plachty tedy ovlivňuje:

 • jak často je stan využíván – zda jen na několik dní/týdnů v roce x na celou sezonu od jara do podzimu x celoročně
 • z jakého je materiálu – stanovka 320 g/m2 x stanovka 440 g/m2
 • zda je v něm rozděláván oheň či nikoli
 • místo, kde je teepee postaveno – vlhké místo x slunečné místo x vysoká tráva x atd.
 • příprava před uložením stanu – jeho dostatečné vyčíštění a prosušení před uložením
 • místo uložení stanu – suché x vlhké místo x teplo x zima
 • pravidelná impregnace – doporučujeme plachty přeimpregnovat (vetřít impregnaci štětcem) zhruba po 4 letech používání

Velmi obecně lze pak říci, že životnost teepee je zhruba 5-10 i více let, vždy ale s ohledem na výše uvedené faktory.

Čištění/údržba

Co se týče čištění a údržby bavlněných, doporučujeme provádět tyto úkony svépomocí – dosáhnete tak nejlepšího výsledku. Čištění stanů svépomocí je možné provádět buď kartáčem na postavených stanech, nebo vyprat stany ve větší nádobě. Pro praní doporučujeme použít pouze vodu se saponem (vody je potřeba hodně) -plachtu musíte pořádně vymáchat, aby nezůstal čistící prostředek v látce, protože funguje na opačném principu než impregnace (snižuje povrchové napětí vody).

Případně je samozřejmě možné využít nějakou větší prádelnu v okolí – takové čístění ale není zrovna levná záležitost a velkokapacitních čistíren také moc není. V čistírně je vhodné se domluvit i na impregnaci plachty – přidáním impregnace do máchání.

Impregnaci plachet doporučujeme provádět vhodným impregnačním prostředkem (po dohodě dokážeme zajistit u výrobce) – nanáší se štětcem do látky – nejlépe do napnuté plachty venku při hezkém počasí. Impregnovat plachty doporučujeme preventivně každé 3-4 roky.

Ceník TEEPEE

TEEPEE plachty a lining

  2,8m 3,5m 4,2m 4,9m 5,6m 6,3m 7m 7,7m 8,4m 9,1m
Teepee 320 g/m2 5 240 Kč 6 550 Kč 7 860 Kč 9 170 Kč 10 990 Kč 14 300Kč 18 600 Kč 22 500 Kč 26 670 Kč 31 350 Kč
Teepee 440 g/m2 6 550 Kč 8 200 Kč 9 810 Kč 11 450 Kč 13 770 Kč 17 870 Kč 23 250 Kč 28 110 Kč 33 290 Kč 39 120 Kč
Lining 3 960 Kč 4 620 Kč 5 270 Kč 5 950 Kč 6 580 Kč 7 260 Kč 7 830 Kč 8 510 Kč

TEEPEE komplety(plachta(320 g/m2) + skládací tyče + doplňky)

  2,8m 3,5m 4,2m 4,9m 5,6m 6,3m 7m 7,7m 8,4m 9,1m
Komplet teepee 9 859 Kč 14 947 Kč 16 770 Kč 21 043 Kč 23 948 Kč 30 544 Kč 35 629 Kč 48 994 Kč 53 294 Kč 60 714 Kč 

kompletní ceník ke stažení (.pdf)

 

Objednat

Obecně o TEEPEE

Teepee – obytné stany kuželového tvaru používali obyvatelé přírodních národů od severní Skandinávie (Laponci), přes sever dnešního Ruska (např. Něnci, Čukčové a mnoho dalších ) až po sever Ameriky a Grónsko (Inuité). Stejná základní konstrukce stanu se rovněž rozšířila do prérijních oblastí severní Ameriky, kde zdomácněla a kde ji přivedli do dokonalosti.

Původní kožené stany pěších lovců a zemědělců byly menší (do 4m), ale se začátkem používání koní začalo docházet k jejich zvětšování až na 7 m a jejich konstrukce byla propracována do nejmenšího detailu. V detailech se konstrukce a tvar teepee sice odlišovaly oblast od oblasti, ale uspořádání a konstrukce byly jednotné od severního Mexika až po jižní Kanadu.

Významným mezníkem v historii a vývoji teepee bylo použití plátna místo kůže, ke kterému došlo zhruba v polovině 19. století . Bylo to způsobeno úbytkem bizonů a zároveň nárůstem bílých obchodníků, kteří plátno nabízeli. Plátěný stan byl sice lehčí, ale náročnější na výrobu. S usazením indiánů v rezervacích teepee ztratilo svůj význam mobilního obydlí a v dnešní době je již pouze folklórní záležitostí.

 

Objednat

 

emailinfo@typko.cz
telefon737 83 93 12
vseonakupu
partneri
fb