Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Jakou barvu plachty vybrat?

Světlé provedení stanu (barva režná nebo sahara) má především tyto výhody:

  • Ve stanu je lépe vidět a to i za pochmurných dnů nebo večer a v noci
  • V horku při vysokých teplotách je ve světlém stanu snesitelněji
  • Pokud jsou v táboře i indiánská teepee (která se vyrábějí převážně v režné barvě), pak k sobě oba typy stanu lépe ladí
  • Ve stanu v barvě sahara získáte i za nevlídného počasí pocit, že je venku příjemně, i když tomu tak není
  • Stany v barvě režné jsou nejlevnější

Tmavé stany má smysl vybrat především z následujících důvodů:

  • Pokud již máte jiné tmavé stany a obměňujete nebo doplňujete je
  • Na tmavých plachtách není tak znatelné ušpinění
  • Pokud se v noci ve stanu svítí, pak je přes tmavší plachtu zvenčí hůře viditelné, co se děje uvnitř

Jaký rozměr stanu vybrat?

Pokud máte již hotové podsady a chcete na ně vybrat vhodný rozměr stanu, pak se řiďte rozměrem podsady a konstrukce na plachtu. Pro dřevěnou podsadu o velikosti cca 195x195cm je vhodné pořídit plachtu o rozměru 200x200cm. Je to proto, že plachta se postupem času může srazit o 3-5 cm. Pro podsadu o rozměru 200x200cm pak volte plachtu 205x205cm.

Jiné je to s výškou plachty – pro konstrukci, která má vrchol (hřeben) 150 cm nad výškou podsady je třeba objednat plachtu právě o rozměru 150. Tato plachta je ve skutečnosti zhruba o 12 cm delší – počítá se opět se srážlivostí cca o 2 cm a s přesahem cca 10 cm přes podsadu. Obdobně pro výšku konstrukce 140cm nad podsadu je třeba objednat plachtu o rozměru 140.

Proč zvolit bavlněné stany?

V prodyšném stanu z bavlněné tkaniny nevzniká nepříjemné klima (pařeniště). Bavlna dlouhodobě odolává UV záření. Vodoodpudivost zajišťuje impregnace již aplikovaná ve výrobě. Na rozdíl od  syntetických stanů (100% polyester), které jsou sice po dobu životnosti bezúdržbové, bavlněný stan má životnost mnohem delší, Stačí ho cca po čtyřech letech pouze preventivně přeimpregnovat. Neprodyšný zátěr na syntetických stanech nelze dostatečně opravit nebo nahradit. Jakmile se zátěr začne loupat nebo drobit, stan přestává být funkční. Stejně tak i mechanické poškození, lze u bavlněných stanů snáze opravit. Zajišťujeme jak běžný servis, tak i dodání impregnace.