Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Stavební prvky

Kolíky

Po vztyčení plachty a jejím sepnutí spínacími jehlicemi je třeba plachtu teepee ukotvit k zemi. K tomu použijeme dřevěné kolíky. Námi dodávané kolíky jsou vyrobeny z tvrdého dřeva a jejich délka je 35 cm. Množství kolíků potřebných pro ukotvení teepee se liší podle velikosti plachty.

Kolíky

Tyče k teepee

Pro stavbu konstrukce teepee používáme dřevěné tyče, jejichž délka je alespoň o 1-1,5 metru větší než velikost teepee. Používají se buď tyče klasické – jednodílné nebo tyče skládací. Ty se používají především kvůli jednodušší přepravě a snazší maniuplaci a jsou vhodné zejména pro krátkodobější stání teepee především menších teepee (do 6,3m). Jsou to obráběné smrkové tyče o průměru zhruba 5 cm. Oba díly tyče se spojují tenkostěnnou ocelovou spojkou. Hmotnost jedné kompletní skládací tyče je asi 4-7 kg. Sada skládacích tyčí je poměrně snadno transportovatelná – sadu pro jedno teepee lze poté přepravovat i na střeše osobního automobilu, dvě nebo tři sady bez problému převezete na vleku za autem.

Tyče

Šňůra

Nic nedrží samo a ani teepee nemůžete postavit bez svázání konstrukce kvalitním provazem. Ač se to nezdá, nároky na šňůru jsou poměrně vysoké – musí být pevný, aby udržel celou konstrukci trojnožky, musí jít snadno rozvázat, aby šlo teepee také zbourat a musí odolat venkovním podmínkám – kouř z ohně, déšť. Šňůra se tedy používá pro svazování tyčí při stavbě teepee a pro upevnění liningu. Pro stavbu týpí je potřeba zhruba 30 metrů pokud nepoužíváte lining, při jeho použití počítejte s 80-100 metry.

Šňůra

Spínací jehlice

K sepnutí plachty teepee vpředu nad vchodem a pod vchodem slouží spínací jehlice. Jedná se o zhruba 20 cm dlouhé tyčky o průměru max. 1 cm, které jsou na 1 konci ořezané do hrotu, pro snazší navléknutí do ok v plachtě. Množství jehlic potřebných pro sepnutí teepee se liší podle velikosti plachty.

Jehlice

Tyče na dveře

Dveře k teepee jsou součástí dodávky plachty. K jejich zavěšení ale potřebujete tyče, které dveře „vyztuží“ a zajistí také, aby dveře držely zvenčí na plachtě a nepropadávaly dovnitř stanu.Tyče na dveře, které nabízíme, jsou obráběné smrkové tyče o průměru 5cm a délce 1m.

Dvěře

Klobouk

Klobouk je doplněk, který zabraňuje za deště stékání vody do vnitřního prostoru teepee po tyčích. Je to vypouklá plachta kruhového tvaru o průměru asi 1,5 až 2m, která kryje vrchol konstrukce teepee. Klobouk je vyztužen lískovými pruty a nasazuje se na vrcholy tyčí. Je zajištěn pomocí tří šňůr ke spodkům tyčí. Použití klobouků někteří ortodoxní příznivci indiánské kultury nedoporučují, protože jsou „mezi indiány málo používané“a „neestetické“, ovšem je neoddiskutovatelné, že při použití na dětských táborech nebo k posezení při na zahradě jsou klobouky velmi praktické.

Klobouk

Lining

Lining k teepee je vnitřní plachta, která je zavěšena na vnitřní straně tyčí od výšky cca 1,5-2m až k zemi. Prostor (štěrbina), který tak vznikne mezi samotnou plachtou teepee a liningem vytváří tzv.“komín“ pro proudění vzduchu. Díky cirkulaci vzduchu se za horka ochlazuje vnitřek teepee a při topení v teepee podporuje odvod kouře. Při dešti pak lining zabraňuje odkapávání vody z tyčí a za chladu výrazně zvyšuje teplo uvnitř v teepee. Lining se zavěšuje na šňůry navázané do kruhu na tyčích uvnitř teepee. Spodní hrana liningu těsně přiléhá k zemi nebo na ní může i ležet – z toho důvodu je spodní část liningu vyrobena z materiálu odolného vůči dlouhodobému vlhku). Lining je složen ze tří samostatných částí a ve spodní části má našitý pruh nenavlhavého materiálu v khaki barvě.

Lining