Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Střihy plachet

Indiánské teepee v provedení Seton má střed kružnice opsané ve středu plachty. Celé teepee je tedy středově souměrné. Protože poloměr kružnice opsané se přibližně shoduje s průměrem postaveného stanu, je většinou uváděn jako „velikost“ teepee.

Indiánské teepee v provedení Dakota zhruba odpovídá tvarům stanů dakotských kmenů. Střed kružnice opsané není umístěn ve středu plachty, ale mimo ni, asi v úrovni rohů kouřových chlopní. Výsledné teepee je pak „sražené dozadu“.

Dakota Seton

Materiály

Stanovka 320 g/m2 – složení 100% bavlna, vodoodpudivá a fungicidní úprava, plně dostačující pro běžné použití (letní tábory, sezonní využití)

Stanovka 440 g/m2 – složení bavlna/polyester, vodoodpudivá a fungicidní úprava, vhodná pro náročné dlouhodobé užívání (zimní táboření, celoročně postavená teepee)

Velikost teepee

Poslední, co si musíme vhodně zvolit je velikost teepee. Ta se pohybuje od malých teepee pro děti (velikost 2,8m) až po velká sněmovní teepee (velikost 7,7 m)Velikost teepee v metrech odpovídá výšce bočnice teepee. Protože je teepee střihově rovnostranný trojúhelník, platí tedy zároveň, že velikost odpovídá i průměru půdorysu (ve skutečnosti bude průměr nepatrně menší kvůli překrytí u zapínání).Využitelná podlahová plocha teepee začíná přibližně 30cm od okraje stanu. Blíže ke kraji (k plachtě) je již prostor velmi nízký a lze ho použít snad jen pro odložení drobných věcí.

Zároveň také menší velikosti teepee nejsou vhodné pro rozdělávání ohně, k tomu doporučujeme velikost teepee alespoň 5,6m.

Nejmenší teepee Nejvetší teepee