Vlastní stavbu zahájíme rozložením pláště teepee na volné ploše a výběrem třech nejsilnějších tyčí, které budou tvořit „trojnožku“ Tyto 3 tyče rozložíte na plachtu.Přesah tyčí přes spodní hranu pláště má být asi 10 cm.
Stavba teepee
Označíme si, kde se tyče dotýkají závěsu a v tomto místě je dobře, ale volně svážeme prádelní šňůrou nebo silným konopným motouzem. Konec šňůry asi v délce celé tyče necháme volně ležet.
Trojici tyčí vztyčíme a roztáhneme v pravidelnou trojnožku. Jedna tyč je umístěna proti vchodu a další proti ní na stranách.
Na trojnožku klademe postupně další tyče tak, aby v místě opření vzniklo pravidelné vřeteno. Na zadní straně vynecháme jednu tyč pro nasazení pláště.
Tyče v místě křížení několikrát ovineme šňůrou a její konec přivážeme k jedné z tyčí. Spodní konce tyčí jsou spíše uvnitř budoucího teepee.
Zvedací tyč přivážeme k závěsu, plachtu shrneme k tyči a umístíme na kostru.
Plášť roztáhneme na kostře a odshora sepneme jehlicemi.
Urovnáme kostru – tyče roztáhneme podle pláště a napneme plášť. Okraj pláště pravděpodobně nemá po celém obvodu stejnou vzdálenost k zemi (nejlépe 5 až 10cm-vlhko těsně při zemi plachtě škodí). Náprava je snadná.
Zvedací tyč a tyče základní trojnožky zapustíme několik cm do země nebo lehce podložíme. Ostatní tyče lze poměrně snadno výškově posunout – můžeme si pomoci „vrtěním“ tyče.
Hranu nyní zakotvíme pomocí kolíků. Často doporučované oblázky a šňůrky jsou sice stylové, ale snižují životnost plátěného teepee. Vhodnějším řešením jsou krátká pevná poutka prodloužená snadno vyměnitelnou šňůrkou. Vhodná rozteč poutek je asi 70cm.
Nyní vypneme kouřové chlopně pomocí posledních dvou tyčí a šňůr. Tečkou za stavbou teepee je zavěšení dveří na vstupní otvor.